Tyjater grający „po noszymu”

makula-otwatrcie

To teatr Mariana Makuli – pisaliśmy o staraniach i zabiegach tego popularnego , śląskiego satyryka, który postanowił założyć scenę na której wystawiane będą sztuki i spektakle w gwarze śląskiej.

maxresdefault

Ma już na swoim koncie „przerobione” na śląski Zemstę Fredry – jako Pomstę i Ożenek Gogola – Zolyty. Spektakle wystawiane w także w Polsce cieszyły się ogromnym powodzeniem, bo gwara śląska jest atrakcyjna , śmieszy, bawi nawet tych którzy jej nie rozumieją.

Na siedzibę swojego teatru Makula wybrał restaurację Belford, w gmachu dawnego domu kultury huty „Zygmunt” w Łagiewnikach. Jej właścicielem jest Robert Jońca, który w 1992 r. przejął za długi budynek od huty. Wyremontował, bo to była rudera i trafił to do niego Makula.

-Pewnego dnia pojawił się Makula, chciał u nas wystawiać spektakle – mówi Jońca dziennikarzowi Dziennika Zachodniego. Zgodziłem się bez wahania, znaleźliśmy patrona, którym została gmina Bytom. Historia zatoczyła koło. Dzisiaj nie ma już huty, ale kultura wróciła do Bytomia.

Marian Makula( rocznik 1951) z wykształcenia nauczyciel historii jest „chory” na Śląsk. Wspólnie z Hankem i Poloczkiem założyli kabaret Rak. Gdy się rozstali założył własną grupę artystyczną, nie ograniczając się tylko do działalności kabaretowej ale także do teatralnej.

arie-spod-familoka-baner1

Ma w dorobku około 600 wierszy w tym prawie 200 tekstów piosenek, libretta do musicali: Pomsta, Pozłacany warkocz  z Katarzyną Gaertner, Fałst dla Krzysztofa Krawczyka, oraz Zolyty z Grzegorzem Spyrą, a także do pierwszej śląskiej operetki Głos sie zrywo. Napisał scenariusze do widowisk muzyczno tanecznych: Elwer szoł, Arie  spod familoka, scenariusz filmowy Eldorado, oraz scenariusze kabaretowe i teksty dla kabaretów.

Jest także aktorem, zgrał w filmach Lecha Majewskiego Angelus i Młyn i krzyż, w Transferze Waldemara  Krzystka, Tu jest fajnie E Klucznioka.

285052_1848684706558_7824961_n

Na inaugurację teatru Makula wybrał Pomstę , obok jego spektakli Teatr Górnośląski planuje wystawiać sztuki innych teatrów, np. kultowego „Cholonka” Teatru Korez czy „Piątą stronę świata” Teatru Śląskiego. W planach jest także współpraca teatru z lokalnymi instytucjami. Jak zapowiada Makula, scena teatru będzie też otwarta na inicjatywy młodych twórców poszukujących i odkrywających swoją śląską tożsamość.

Według Mariana Makuli nie jest to teatr prywatny, ale obywatelski. – Bez pomocy samorządów będzie ciężko. Możemy prezentować nasze programy również w plenerze, np. na świętach miast – mówił.

Kontakt : Teatr Górnośląski: ul. Św. Cyryla i Metodego 10, Bytom. Tel. 602 679 683

http://makula.pl/

Drukowanie