Czy drewno może być mocniejsze od cegły?

Mogłoby się wydawać logiczne, że drewno zostało wyparte przez cegłę, a później beton ze względu na trwałość. Dzisiaj jednak trzeba chyba zrewidować ten pogląd, bowiem okazuje się, że drewno może być mocniejsze, niż inne materiały budowlane – przynajmniej zdaniem Przemysława Balcewicza, który jest dyrektorem wiodącej na rynku Eko-Architektury, produkującej budowle drewniane. Jako ekspert w swojej dziedzinie zgodził się on nam dzisiaj wyjaśnić, na czym polega ta nagła zmiana podejścia do drewna.

Jak w końcu jest z tą trwałością? Lepsza jest cegła, czy drewno?

Ostatecznie myślę, że to zależy od konkretnych przypadków, które byśmy porównywali. Z czystym sumieniem mogę jednak powiedzieć, że drewno jak najbardziej może być wytrzymalsze i trwalsze, niż cegła czy beton. Wystarczy jedynie pamiętać o kilku istotnych kwestiach, takich jak:

  • Pochodzenie i gatunek drewna. Musi to być jodła lub sosna z regionu północnego.
  • Wilgotność drewna – stosunkowo mała, mieszcząca się w przedziale 14-18%.
  • Odpowiedni projekt budowli, umożliwiający ściekanie wody z wystających elementów i pozwalający na to, aby drewniane elementy mogły się wietrzyć.
  • Staranna impregnacja i malowanie, które zabezpiecza budowlę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.
  • Nie można też dopuścić do powstania kondensatu.

Jeśli o tym wszystkim będziemy pamiętać – a w Eko-Architekturze tak właśnie jest – to mogę zapewnić, że drewniane domki całoroczne przetrwają co najmniej tyle czasu, co te ceglane. Co najmniej! Bowiem często się zdarza, że nawet dłużej.

Czy są jeszcze inne aspekty, w których drewno przewyższa alternatywy?

W tej chwili przychodzi mi do głowy co najmniej kilka. Dajmy na to aspekt ekologiczny. Drewno jest przecież biodegradowalne i należy do surowców odnawialnych. Żadnej z tych cech nie przypiszemy ani cegle, ani betonowi. W kwestii ekologii można jednak powiedzieć jeszcze więcej.

Pozyskanie i obróbka drewna generuje bardzo niewiele spalin i odpadów, a także nie wymaga ogromnych ilości energii elektrycznej – tak jak ma to miejsce w przypadku cegieł i betonu. Idąc dalej, podczas montażu drewnianych domków całorocznych nie potrzebujemy koparek, dźwigów, walców i innego, ciężkiego sprzętu budowlanego. Wystarczy, że będziemy mieli do dyspozycji swoje własne mięśnie i podstawowe narzędzia do pracy. Wszystko, co trzeba – możemy zrobić w pojedynkę.

Warto wspomnieć także o kwestii ogrzewania, bowiem pod tym względem drewno również okazuje się lepsze od cegły. Jest naturalnym izolatorem, a gdy dołączymy do tego izolację – otrzymujemy energooszczędny dom klasy A. Nie dość, że płacimy mniej za ogrzewanie – to jeszcze redukujemy emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.

Ostatnią przewagą, o której chcę wspomnieć – jest zdrowie. Mieszkanie w domu z drewna niesie bowiem ze sobą wiele korzyści w tym obszarze. Po pierwsze – wewnątrz drewnianej konstrukcji nie osadza się kurz. Po drugie – budynek sam reguluje poziom wilgotności i przepływ powietrza, dzięki naturalnym właściwościom drewna. Po pierwsze – olejki eteryczne wspomagają pracę płuc i koją układ nerwowy.

Czy wybudowanie drewnianego domku całorocznego jest drogie?

W zdecydowanej większości przypadków co najmniej kilka razy tańsze, niż wybudowanie ceglanego domu o identycznej powierzchni. W zasadzie to drewniane domki całoroczne kosztują tyle, ile zakup własnego mieszkania w dużym mieście. W stosunku do tradycyjnej budowy przepaść jest więc wręcz gigantyczna. Ma to związek z ekologią – materiały są łatwiejsze w pozyskaniu, obróbce i transporcie, a zatem nie generują też takich kosztów.

Nasze domki drewniane są również we Francji:
Chalet PRO
187 route de la Féclaz, 73230 ST ALBAN LEYSSE
tel. 04 85 44 00 20
strona: Nasze domki drewniane są również we Francji:
Chalet PRO
187 route de la Féclaz, 73230 ST ALBAN LEYSSE
tel. 04 85 44 00 20
strona: https://chaletpro.fr/Produits/abris-de-jardin-et-pavillons