Prawda o Walentynkach

walent%20tytul%201

To święto jeszcze ciągle budzące kontrowersje i obchodzone 14 lutego, całkiem niesłusznie bywa stawiane w jednym rzędzie z Halloween, jako kolejny eksportowany produkt amerykańskiej kultury.

Św. Walenty, od którego imienia pochodzi nazwa święta, został ogłoszony patronem zakochanych już w 1496 r. przez papieża Aleksandra VI.

Jednak początków dzisiejszych walentynek szukać trzeba nie w chrześcijaństwie, lecz w pogańskim Rzymie.
O ich dacie zadecydowała sama przyroda.
W połowie lutego bowiem ptaki gnieżdżące się w Wiecznym Mieście zaczynały miłosne zaloty i łączyły się w pary.  Uważano to za symboliczne przebudzenie się natury, zwiastujące rychłe nadejście wiosny.
Z tej racji Rzymianie na 15 lutego wyznaczyli datę świętowania luperkaliów – festynu ku czci boga płodności Faunusa Lupercusa.

Image

W przeddzień obchodów odbywała się miłosna loteria: imiona dziewcząt zapisywano na skrawkach papieru, po czym losowali je chłopcy.

W ten sposób dziewczyny stawały się ich partnerkami podczas luperkaliów. Bywało, że odtąd chodzili ze sobą przez cały rok, a nawet zostawali parą na całe życie…
Za panowania cesarza Klaudiusza Gockiego Rzym cierpiał na brak mężczyzn chcących zostać żołnierzem.
Cesarz uznał, że powodem takiego postępowania była ich niechęć do opuszczania swoich narzeczonych i żon. Dlatego odwołał wszystkie planowane zaręczyny i śluby.
Kapłan Walenty pomagał parom, które pobierały się potajemnie. Został jednak przyłapany i skazany na śmierć.
W więzieniu Walenty zaprzyjaźnił się z córką strażnika, która go odwiedzała i podnosiła na duchu.
Aby się odwdzięczyć, zostawił jej na pożegnanie liść w formie serca, na którym napisał: „Od twojego Walentego”.
Bito go, aż skonał, po czym odcięto mu głowę.
Było to 14 lutego 269 lub 270 r. – w dniu, w którym urządzano miłosne loterie.

Z czasem postać kapłana Walentego zmieszała się z innym świętym męczennikiem noszącym to samo imię.
Niektórzy badacze twierdzą nawet, że tak naprawdę chodzi o tę samą osobę. W 197 r. został on biskupem miasta Terni w Umbrii.
Znany był z tego, że jako pierwszy pobłogosławił związek małżeński między poganinem i chrześcijanką.
Wysyłał też do swych wiernych listy o miłości do Chrystusa.
Zginął w Rzymie w 273 r., gdyż nie chciał zaprzestać nawracania pogan. Dziś to właśnie on jest bardziej znany i to do jego grobu w katedrze w Terni ściągają pielgrzymi.

Image

Na srebrnym relikwiarzu kryjącym jego szczątki znajduje się napis: „Święty Walenty, patron miłości”.

Nieraz też mówi się o św. Walentym jako patronie epileptyków.
Faktycznie jednak chodzi tu o trzeciego świętego noszącego to imię.
Żył on w V w. w Recji (na dzisiejszym pograniczu niemiecko-austriacko-szwajcarskim) i przypisywano mu moc uzdrawiania z tej choroby.
Dzień św. Walentego stał się prawdziwym świętem zakochanych dopiero w średniowieczu, kiedy to pasjonowano się żywotami świętych i tłumnie pielgrzymowano do ich grobów, aby uczcić ich relikwie.
Przypomniano więc sobie także dzieje św. Walentego.
Święto najbardziej rozpowszechniło się w Anglii i Francji.

Image

Dziewczęta 14 lutego starały się odgadnąć, za kogo wyjdą za mąż.
Aby się tego dowiedzieć, wypatrywały ptaków.
Jeśli dziewczyna jako pierwszego zobaczyła rudzika, oznaczało to, że wyjdzie za marynarza; jeśli wróbla – za ubogiego, lecz mogła być pewna, że jej małżeństwo będzie szczęśliwe; jeśli łuszczaka – że poprosi ją o rękę człowiek bogaty.

Image

W 1800 r. Amerykanka Esther Howland zapoczątkowała tradycję wysyłania gotowych kart walentynkowych.
Dziś są one wymieniane na całym świecie nie tylko przez zakochanych, ale także przez dzieci w szkołach.
Najbardziej znanym ich twórcą był francuski rysownik Raymond Peynet. Zaczął je publikować w 1965 r., gdy 14 lutego został oficjalnie ogłoszony we Francji Świętem Zakochanych.

Image

Image

Jak jest obchodzone to święto w różnych krajach ?

W Austrii w dniu Sankt Valentin odbywają się uliczne pochody, w Anglii zakochani ofiarują sobie kartonowe serca ozdobione postaciami Romea i Julii, a w dzisiejszej Ameryce – po prostu wysyłają e-maile.

Jednak najbardziej uroczyście obchodzi się ten dzień w ojczyźnie św. Walentego.  Co roku w niedzielę najbliższą 14 lutego w katedrze w Terni odbywa się Święto Zaręczyn. Zgromadzone przy grobie św. Walentego setki par narzeczeńskich, przybyłych nieraz z różnych stron świata, przyrzekają sobie miłość i wierność na czas do dnia ślubu.

Image

Walentynki zadomowiły się w Azji i wiążą się tam z ciekawymi zwyczajami.

W Japonii, ale również w Korei Południowej i Chinach, kobiety przynoszą wtedy do pracy czekoladki, zwane „giri-choko”.

To taka „obowiązkowa nagroda pocieszenia” („giri” oznacza obowiązek), w odróżnieniu od „tomo-choko” – czekolady dla przyjaciół i „honmei-choko”, czekolady darowanej osobom najbliższym.

Miesiąc później obchodzi się tu „Biały dzień”, podczas którego to mężczyźni powinni zwrócić uwagę na kobiety, które obdarowały ich czekoladkami i odwzajemnić prezent.

Image

W kolejnym miesiącu jest „Czarny dzień”, podczas którego ci, którzy nic nie dostali idą do restauracji i tam, nad czarnym makaronem, rozmyślają o swojej samotności.

Od 2002 r. polskim miastem zakochanych jest Chełmno (w województwie kujawsko-pomorskim), gdzie dzień Świętego Walentego obchodzony jest szczególnie uroczyście.

Image

W chełmińskiej farze, p. w. Św. Ducha, znajduje się ufundowany w 1715 r. ołtarz św. Walentego, z obrazem przedstawiającym moment śmierci (ścięcia) męczennika oraz relikwiarzem skrywającym fragment jego czaszki.

A Ty jak obchodzisz to święto ?

Image