Najcieplejsze miejsca na Ziemi.

W lipcu temperatura w Iranie wzrosła do 67,8 stopni Celsjusza, a według niektórych źródeł nawet do 72 stopni, co byłoby absolutnym rekordem świata.

Obecny rekord to prawie73 stopnie zanotowane w lipcu 2003 roku w Arabii Saudyjskiej. według surowych standardów Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO).

Pytanie, czy to prawdziwe rekordy.

Zgodnie ze standardami pomiar temperatury powietrza jest prawidłowy tylko wtedy, kiedy dokonuje się go w miejscu silnie zacienionym, na wysokości 200 centymetrów nad gruntem, na wolnej przestrzeni, z dala od miejsc zabudowanych. Tylko wtedy zmierzoną temperaturę można uznać za realną.

Jednak większość z nas mierzy temperaturę w warunkach, które nie pozwalają na poprawny odczyt.

Jeszcze nikomu nie udało się ustalić, jaka temperatura rzeczywiście panuje w słońcu, ponieważ wynik jest sfałszowany przez ogrzewanie się samego termometru. 

Jeśli więc mierzymy temperaturę w słońcu, to nie otrzymujemy temperatury powietrza, lecz temperaturę termometru, co jest zupełnie bezużyteczne. Termometry zaokienne zawyżają temperaturę z powodu ogrzewania się szyby w oknie.

Gdy w lipcu temperatura sięgała w cieniu w wielu miastach Europy 35 stopni, termometry zaokienne, tablice informacyjne czy czujniki pokazywały ponad 40 stopni. Oczywiście błędnie.

Gdzie więc obiektywnie jest na świecie najcieplej?

W Mitribah w Kuwejcie przekroczenia 50 stopni w cieniu zdarzają się latem regularnie.

Rekord padł na stacji meteorologicznej Mitribah – równo 54 stopni. Oczywiście w cieniu. Wielu naukowców twierdzi, że jest to najwyższa wartość kiedykolwiek poprawnie zmierzona na kuli ziemskiej. 

Jednym z biegunów gorąca jest zachodnia Sahara, gdzie temperatury powyżej 40 stopni Celsjusza notuje się przez 100 dni w roku.

Z wysokich temperatur letnich słynie również Erg – Szasz – pustynia piaszczysta we wschodniej Saharze zajmująca powierzchnię równą połowie Polski.

W tej grupie rekordzistów znajduje się też kalifornijska Dolina Śmierci, słynna nie tylko z drugiego w dziejach pomiaru absolutnego, ale także z tego, że latem 1917 roku przez 43 kolejne dni temperatury maksymalne osiągały tu wartość 48 °C.

Inną kotliną, do której określenie „dolina śmierci” pasowałaby jak ulał, jest wulkaniczna depresja Danakil we wschodniej Etiopii. Jej dno znajduje się około 150 m poniżej poziomu morza. W najchłodniejszym miesiącu jest tam przeciętnie około 25 °C, w najcieplejszym – powyżej 40 °C. Co najdziwniejsze, nie jest bezludna, zamieszkała przez Nomadów.

Najgorętszymi krajami na naszym kontynencie są od lat Hiszpania, Portugalia, Włochy i Grecja, która dzierży oficjalny rekord temperatury. 10 lipca 1977 roku w Atenach było aż 48 stopni. I to jest na razie rekord Europy.

Imponujące rekordy upału posiadają również Macedonia (Demir Apija – 45,7 stopnia), Cypr (Lefkoniko – 46,6 stopnia) oraz Bośnia i Hercegowina (Mostar – 46,2 stopnia). 

W Polsce rekordowe temperatury zmierzono w Prószkowie pod Opolem (wówczas Proskau, Niemcy) 29 lipca 1921 roku. Były to przekroczenia dużo powyżej 45 stopni w cieniu.

Czy tego lata padnie rekord polski?

 

PS.

Optymistyczna wiadomość dla nas: mechanizm termoregulacji ciała ludzkiego umożliwia przeżycie zarówno w niskich, jak i w bardzo wysokich temperaturach, jeśli nie trwają zbyt długo.

Temperatury, w których może przeżyć nagi człowiek wahają się między -160 stopni Celsjusza (w komorze do krioterapii) a +204,5 st. C (w saunie).

( z wyk. twojapogoda.pl/jak-nalezy-mierzyc-temperature, pogoda.wp.pl/, w.wiz.pl/ (Wiedza i życie)

A w upały pamiętajmy o nawadnianiu organizmu i właściwym przewiewnym stroju.